מה חשוב ביין

מה חשוב ביין

עולה השאלה, אז איך בכלל טועמים יין?

הסוגייה הזו של טעימת היין היתה במשך המון שנים כרוכה בהרבה מאוד טקסים מלאים יומרה ומעורפלים כהוגן. טקסים אלה גרמו למצב של רתיעה של הרבה אנשים שפשוט אוהבים יין בגלל מה שהוא. לכל אדם בעולם שלנו יש דרך משלו ומעין טקס משלו ליהנות מן היין שהוא לוגם, אך יחד עם זאת ישנם אוהביו חובבי יין שמאוד מעריכים ואף ניהנים מהתהליך המסורתי של טעימת יין. שלב אחרי שלב, מההתחלה ועד הסוף.

הדבר הכי חשוב לזכור ולא לשכוח הוא – בשורה התחתונה, טעים לי או לא?

טעימה מקצועית? מה הקטע?

ניתוח ואנליזה של יין הוא חלק אינטגרלי מהעבודה היומיומית של אנשי הענבים, שמבססים את פועלם בתעשיית היין. האנשים הראשונים ברשימה הם ….מי אם לא? הייננים, הם אלה שאחראים על התהליך של ייצור היין. הם אלה שטועמים כבר משלב הענב בתוככי הכרם ובמשך כל שלבי תהליך ההכנה של היין, התשבלותו והפיכתו מבוסר לבשל. אפשר לקחת את התהליך ולהשוות אותו במעט לעבודה של שף אשר מוכרח לטעום את כל חומרי הגלם עד תהליך סיום הכנת המנה, רק ככה הוא יכול לוודא את טיבה.

בין אם אתם חובבים של יין או צרכנים קבועים שלו, תהליך הניתוח של היין מלמד אתכם על מרכיביו השונים, הם כוללים את צבעו, הארומה שלו, וטעמו כמובן.כל  אלו מהווים חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהאופי של היין שאתם טועמים ומהאיכות שלו.
לתהליך אנליזה של יין יש  תרומה מכרעת בהגברה של רמת ההנאה מהיין, והוא חשוב במיוחד במקרים בהם מתבצעת מה שנקרא “טעימה עיוורת” (הכוונה היא כאשר אנו טועמים יין אשר אין לנו מושג קלוש לגביו מלבד הטעם שלו).

אז מהם השלבים של ניתוח יין מקצועי ואמין?

1. צבע היין והמראה שלו

איך עושים את זה? הטו את הכוס לכיוון מסויים בזווית של כארבעים וחמש מעלות, והשתדלו שהרקע אליו אתם מטים הינו לבן. הרקע יעזור להבחין בצבע. הצבע של היין שנמצא בכוסכם מעיד המון על היין, החל מהמקום בו הוא גדל, הזן שלו, בן כמה הוא, ועד פרטים על תהליך הייצור שלו.

2. מהו הגוון של הצבע?

כאן זה נהיה כיף, הרי לכל זן של כל ענב מכ ליין יש צבע שונה, לא? הצבע השונה לרוב מעיד ומגיע מסוג הצבע של הקליפה של אותו ענב. לוגמא, צבע סגול חזק הוא ענב הסירה. לעומתו, ענב פינו נואר אשר צבעו אדום בהיר, ונוטה אפילו לכתום. אם גוון היין הוא מעט חום אזי מדובר על יין אדום מוחמצן, דבר שדומה גם ליין לבן שצבעו צהוב. בשני המקרים – אל תשתו את היין ואל תקנו אותו. הוא כבר לא טוב.

3. מראה היין. אטום וסמיך או בהיר ופתוח?
חוק אצבע פשוט – יינות צעירים הם שקופים יותר, לעומת יינו שהתבגרו והתיישנו, והם יותר כבדים ועקב כך גם יותר חשוכים. זכרו זאת היטב.

4. האם היין צלול? בואו ונבדוק
היין נראה מעונן או לא בריא? יש בו חלקיקים? אם כן, בצעו פניית פרסה והרחיקו ממנו מהר. היין הזה הוא לא טוב והוא לא בשבילכם.
חשוב לשים לב, משקעים הם אינם דבר רע בהכרח, אך יש לוודא שאתם נותנים להשם לשקוע ואז לטעום את היין לפני שאתם חורצים א תגזר דין היין.

5. שלב פתיחת היין
לאחר שמזגתם מן היין, שימו לב שלא מזגתם הרבה. התחילו לסובב את הכוס באופן מעגלי. על ידי זה היין יוציא ניוחות ויגלה את עצמו מלפניכם.

6. מהו ניחוח היין
היין מריח טוב או לא? אם לא, ברור לכם מה טיבו. אם כן, זהו רק עוד פרמטר בדרך ליין המושלם.

7. הפגמים שביין
מעבר לריח, יש עוד דברים שקופצים מהר מאוד לעין ולאף כמו חלקיקים וגושישים וכמובן עובש.

8. האם יש לו אופי ארומטי
שמעתם פעם מישהו שאומר שליין יש טעם של אדמה? זהו לא שקר, זה מעיד על יכולותיו של הטועם. שהרי אם תתרכזו ביין, תצליחו ללקט מעט על אופי גידולו ואופי הסביבה שממנה הוא הגיע.

9. תהליך של התיישנות בחביות עץ
אחד הדברים שמוסיפים ליין טעם נלווה זה התיישנות בחביות עץ. בפעם הבאה שאתם טועמים יין נסו לראות אם אתם מצליחים לעלות על זה.

10. גילו של היין
יין צעיר משמעו ריח טרי וצעיר, יין מבוגר משמעו ריח מפותח עם ארומה מורכבת.

שלב הטעימה:
קחו לגימה קלה ואל תבלעו אלא פזרו את היין ברחבי חלל הפה שלכם על מנת שיגע בכמה שיותר נקבוביות ונקודות טעם. דבר זה יפיץ את היין היישר אל תוך בלוטות הטעם שלכם.

וכך תדעו – האם היין טוב או רע, צעיר או מבוגר, טעים או לא. תבלו…